Életmód

„Nem bánt, csak játszani akar” – Miért kell a kutyára póráz az erdőben?

Kutyával erdei sétára indulva az első és legfontosabb szabály, hogy a kutyus behívható és fegyelmezhető legyen. Még akkor is, ha tudjuk, hogy elvileg póráz nélkül nem szabadna az erdőben kutyát sétáltatni. Ennek ellenére gyakran látunk kutyás túrázókat, családokat, akik póráz nélkül kirándulnak házi kedvencükkel.

Talán ez az egyik legmegosztóbb kutyás szabály, amit sokan nem is tartanak be, pedig a törvény (a 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről) egyértelműen fogalmaz:

aki a természeti és védett természeti területen póráz nélkül kutyát sétáltat, szabálysértést követ el.

Miért kell a kutyára póráz?

Mert kárt tehet a növényekben és más állatokban, és megijeszthet más túrázókat. „Nem bánt, csak játszani akar” – halljuk gyakran a távolból, miközben épp felénk rohan egy idegen kutya. Jó esetben a gazdi ismeri a kutyáját, és tényleg nincs gond, maximum könyékig nyálas lesz az ember a barátságos ebtől, de azért akadnak olyan helyzetek, amelyek nem így alakulnak, mert mondjuk a kutya megijed a túrabottól, a mi kutyánkkal nincsenek egy hullámhosszon, vagy mert épp valaki olyanhoz szalad oda, aki valamilyen múltbéli esemény miatt különösen tart az idegen kutyáktól.

Az erdőben kutyát sétáltatva feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a kutya ragadozó állat. Szabadon elengedve az erdőben, hosszabb-rövidebb időre felügyelet nélkül hagyva számos konfliktushelyzet adódhat az erdő élővilága és a kutya között, amelyek elsősorban az erdő állatait veszélyeztetik:

• A legszelídebbnek tartott házi kedvenc is megkergetheti az erdei állatokat. Ilyenkor akár hosszabb időre is szem elől téveszthetjük. Például egy legyengült őzgida a kutya kitartó kergetésének hatására el is pusztulhat. Kutyánk távoli vidám csaholását hallva gondoljunk arra, hogy ez egyben valamilyen erdei állat riadt menekülését is jelentheti, amit mi észre sem veszünk.

• A kutya felzavarhat költő madarat, kiáshatja az ürgét vagy a vakondot.

• Rosszabb esetben el is pusztíthatja a nála kisebb állatokat, például békákat, gyíkokat, siklókat, fiatal madarakat, kisemlősöket, feldúlhatja a földön vagy alacsonyan fészkelő madarak fészkeit.

Póráz nélküli kutya a saját gazdáját is veszélyeztetheti

A póráz nélkül szaladgáló kutya maga is veszélybe kerülhet, ha mondjuk összeakad a bozótosban egy malacait féltől vaddisznóval. Ilyenkor a kutya, realizálva az erőviszonyokat, megijed, és védelmet remélve visszaszalad a gazdájához, nyomában a felbőszült vaddisznóval, és ezzel még a gazdáját is veszélyben sodorhatja. És gondoljunk arra is, hogy a gazdától eltávolodó kutyát le is lőhetik a vadászok, akár tévedésből, de bizonyos esetekben – ha a vadász úgy ítéli meg, hogy a kutya veszélyezteti a vadállományt –, ehhez joguk is van. Szóval, jobb a békesség, és a póráz.

Tipp kutyasétáltatáshoz

Erdei sétákhoz tegyünk a kutyára jól látható jelzést, például láthatósági mellényt vagy nyakörvre szerelhető villogót.

Fotó: 123RF
Felhasznált forrás: parkerdo.hu, tudatosvasarlo.hu

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás