Miért izzadunk? Mit tehetünk a kellemetlen testszag ellen?
Az izzadás a szervezet normális és mindenekelőtt nagyon fontos reakciója. Ennek ellenére a legtöbbünk kínosan érzi magát a ruhán megjelenő izzadságfoltok vagy kellemetlen testszag miatt.
Az izzadás a szervezet reakciója, amely a környezeti kihívásokhoz való alkalmazkodás miatt alakult ki. Az izzadságtermelődésnek különböző okai lehetnek, ezek közül is legfontosabb a hőszabályozás. Ha külső hőmérséklet vagy intenzívebb testmozgás miatt a test túlságosan felhevül, akkor a szervezet a verejtékmirigyeken keresztül vizet szállít a test felszínére, hogy a párolgásszerű hűtéssel szabályozza a test hőmérsékletét.
A hőszabályozáson kívül vannak más helyzetek is, amelyekben a szervezet izzadságcseppeket termelhet. Ilyen például:
- szorongás
- stressz
- hormonok
- láz
- hiperhidrózis (erős izzadás minden látható ok nélkül)
Az izzadás egyéni
Alapvetően az, hogy valaki mennyire izzadékony, típustól függ, hasonlóan a leégéshez: egyesek jobban és gyorsabban leégnek napon, mások kevésbé.
Vannak, akik akár négy liter izzadságot is termelhetnek naponta.
Fontos, hogy kompenzáljuk a veszteséget, és sok vizet igyunk.
Egyes tényezők jobban befolyásolhatják az izzadságtermelést: a sportolók kevesebbet izzadnak, férfiak általában többet, mint a nők, és a túlsúlyos emberek szintén többet.
Honnan származik az izzadságszag?
A verejtékmirigyek az egész testben megtalálhatók, megkülönböztetünk ekkrin és apokrin mirigyeket. Az ekkrin verejtékmirigyek az egész testben eloszlanak, és szagtalan verejtéket választanak ki. Az apokrin verejtékmirigyek, az úgynevezett illatmirigyek főként a hónaljban helyezkednek el, és egyéni illatanyagot választanak ki.
Mit tehetünk az izzadás és az izzadtságszag ellen?
Még a tulajdonképpen szagtalan izzadás is okozhat kellemetlen szagokat, amiket a testen megtelepedő baktériumok váltanak ki – erre a legjobb mód a zuhanyzás. Szakértők azt javasolják, hogy nyugodtan lezuhanyozhatunk naponta akár többször is, de inkább csak tiszta vízzel, ami elegendő a felszíni szagok eltávolításához. Többszöri zuhanyzásnál a tusfürdőket és szappanokat azért kell takarékosan használni, vagy kerülni, mert ezek túlzott használata tönkreteszi a bőr természetes savköpenyét.
Az izzadás ellen nem sokat tehetünk. A sport és a testmozgás az, ami pozitív hatással lehet az izzadékonyságra.
Segít a dezodor az izzadás ellen?
A drogériák polcain nagy választékban találhatók az izzadás és a szagok elleni termékek, amiket a köznyelv általában egy kalap alá vesz, és egységesen dezodoroknak hív. A dezodorok és az izzadsággátlók között tartalmukat tekintve vannak különbségek:
- Dezodorok: elfedik a bőr szagát és csökkentik a baktériumok számát.
- Izzadásgátlók: alumíniumsókat tartalmaznak az izzadás csökkentésére.
Az izzadásgátlókat újabban sok kritika éri alumínium tartalmuk miatt, amit egyesek egészségkárosítónak gondolnak. A Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet tanulmánya azonban rámutatott, hogy „a jelenlegi tudományos ismeretek szerint az alumíniumot tartalmazó kozmetikumok rendszeres használatából eredő egészségkárosító hatások valószínűsége összességében alacsony”.
Tippek izzadás csökkentésére
1# Szellős, természetes ruhát viseljünk, nyáron zuhanyozzunk többször.
2# Igyunk minél több folyadékot.
3# A magnéziumhiánya is okozhat izzadást, pótoljuk magnéziumban dús ételek fogyasztásával.
4# Kerüljük az olyan ételek fogyasztását (fokhagyma, csípős paprika, stb.), amiknél a testünk úgy érzi, hogy "meleg van".
5# Népi gyógymódok közül a zsálya fogyasztása javasolt tea vagy tabletta formájában, ami csökkentheti az izzadságtermelést. Erről azonban nincsenek tanulmányok.
Fotó: 123RF