Hogyan beszéljünk a gyerekkel a menstruációról?
A menzesz témája szerencsére már egyre kevésbé számít tabutémának, és egyre nyíltabban merünk róla beszélni, de sok lányos anyuka még mindig bizonytalanul kezd neki a felvilágosításnak. Mint mindent a gyermeknevelés kapcsán, ezt is nagyon jól akarjuk csinálni, csak azt nem tudjuk, hogy azt hogyan kell. Ebben segítünk.
Azzal kell kezdenünk, hogy az első menstruáció egy kamaszlány számára ijesztőnek tűnhet, amit szülőként úgy tudunk a legjobban kezelni, ha a lánygyermekünkkel a témáról időben elbeszélgetünk. Elmagyarázzuk, hogy mi az a menstruáció, mi zajlik ilyenkor a lányok, nők testében, és hogyan lehet a legjobban felkészülni az első menstruációra.
Legalább két nagyon fontos változás történt azóta, amióta kamaszlányokból mi magunk is lányos anyukák lettünk: az egyik, hogy annak idején közel nem kaptunk ilyen körültekintő és érzékeny felvilágosítást anyukáinktól, női rokonainktól, mint a mai gyerekek. A menstruációt a legtöbb családban ugyanis tabusították, a kislányok sokszor felvilágosítás nélkül, ijedten élték meg az első vérzésüket.
A másik fontos változás, hogy ma a lányokra tévéből, internetről, YouTube-ról a lányokra szinte "rátapad" a téma, amit soha nem tud helyettesíteni egy nyílt, őszinte anya-lánya beszélgetés.
Az első menstruáció – mikor beszéljünk róla?
A legfontosabb szülői, leginkább édesanyai feladat, hogy a fiatal lányok első menstruációjukkal kapcsolatos félelmét eloszlassuk, és megmutassuk, hogy a hamis szégyenérzet, ami félinformációkból fakad, nem helyénvaló.
A legtöbb lánynak 11 és 15 éves kora között jön meg az első menzesze. Szakértők egybehangzóan azt javasolják, hogy még azelőtt kezdjük meg a felvilágosítást, mielőtt a havi vérzés megjelenne. Gondoljunk csak bele, hogy egy 9-10 éves lányt milyen sokként érhet az első menzesz, ha nincs tisztában azzal, mi is történik vele...
A mai modern családokban a kisgyerek együtt kel és fekszik az anyukával, jön-megy vele a fürdőszobába, látja őt zuhanyzás közben. Már óvodásként észrevétlen szemtanúja lehet annak, ahogyan az anyuka betétet cserél. Természetes, ha ilyenkor felteszi a kérdést: "Anya, neked is pelenkád van?". Nem kell túlzott magyarázatokba bonyolódni, egyszerűen azt felelhetjük: "Anyának megjött a menzesze, majd neked is lesz, ha már nagylány leszel". De más helyzetek is adják a felkészítés lehetőségét: közös vásárláskor, reklámoknál finoman megemlíthetjük a témát. Tehát a gyerekkel nem egyszer kell nagyon komolyan elbeszélgetnünk, hanem inkább többször, többféle helyzetben inkább bartian.
Minél többet tud egy lány önmagáról, a testéről és később a ciklusáról, annál kevesebb félelmet és szégyenérzetet fog megélni.
Az első menstruációval kapcsolatban számos tévhit kering a lányok körében, és a barátnők, az osztálytársnők nem feltétlenül a legmegfelelőbb választ adják. Ezt kell nekünk szülőknek megelőznünk. A lányokat eleinte még azok a kérdések foglalkoztatják, hogy: fájdalmas-e az első menstruáció, meddig fog tartani; hogyan lehet a fájdalmat enyhíteni; lehet-e kirándulni, utazni, sportolni menzesz alatt; mi történik, ha pont az órán, osztálykiránduláson, táborban jön meg az első vérzés; a barátnőmnek már megjött, nekem miért nem; mit tegyek majd, ha átázok? Mindezekre a kérdésekre megnyugtató válaszokat kell adni.
Felkészülés az első menstruációra
Az első komolyabb menzesszel kapcsolatos anya-lánya beszélgetések éppen a lányos zavar miatt sokféle reakciót válthatnak ki: vannak lányok, akik bátran kérdeznek, és olyanok is, akik zavarukban nem. Semmiképpen ne próbáljuk meg elbagatellizálni a témát: "Ezt minden nő túléli", ne ijesztegessük őt: "Ilyenkor a rossz vér távozik", ne is vetítsük ki a saját viszonyulásunkat: "Én csak gyógyszerrel éltem túl ezeket a napokat, te is biztos ilyen leszel majd"; hanem biztassuk, nyugtassuk őt.
Első menstruáció kapcsán a legfontosabb, hogy elmondjuk: mit fog előzetesen érezni, milyen apró jelekből fogja felismerni, hogy megjött az első vérzése, milyen színű lesz a vérzése, mi lesz a teendője.
Hívjuk fel a figyelmet a lehetséges menstruációs fájdalmakra, magyarázzuk el, hogy nem kell tőle megijedni, mert ezt a méh összehúzódása okozza. A derékfájás, fejfájás, puffadás szintén nem ritka tünet a menstruáció előtt és alatt, és ezek az első menstruáció jelei lehetnek. Mindenki saját maga ismeri jól a gyermekét, ezért a magyarázat mélységét, stílusát is a gyermek meglévő ismereteihez kell igazítani.
Jó ötlet lehet felvilágosító könyveket vásárolni. Elképzelhető, hogy jó ideig feleslegesen fognak a polcon porosodni, de nem baj. Egyben biztosak lehetünk, egyszer csak eljön az idő, amikor az érdeklődő kezébe kerülnek.
Mit vegyünk az első menstruációhoz?
A menstruációs termékek kínálata az elmúlt években hatalmas mértékben bővült. Ha úgy érezzük, hogy a lányunknak hamarosan megjöhet a vérzése, mert már kerekedik a melle, a szeméremdombon kezd megjelenni a szőrzet, akkor készüljünk fel időben termékekkel is az első menstruációra. Vásároljunk többféle és különböző márkájú betétet, hogy aztán később a gyerek maga dönthesse el, mi számára a legkényelmesebb.
Az otthoni mosdóban legyen ennek egy diszkrét elhelyezési módja, például tartsuk zárt kosárkában vagy neszeszerben a betéteket. A menstruációs csomagot a családtagok, vendégek miatt ne tegyük közszemlére.
Készítsünk össze előre egy "úti változatot" is, egy jóval kisebb neszeszert kevesebb termékkel, amit a kamaszlányunk bárhová, iskolába, edzésre, kirándulásra könnyen magával vihet. Ebbe készítsünk bele nedves törlőkendőt és egy pót alsóneműt is. Mutassuk meg azt is, mit hogyan szoktunk használni, fűzzük hozzá a saját tapasztalatainkat, bevált módszereinket. Az első menstruációhoz még ne javasoljunk tampont, csak ha valóban indokolt. Ne feledjük, a tampon a kislányok számára még nagyon rémisztő tud lenni.
Ha a lányunk nagyon aggódik amiatt, hogy az első vérzése a lehető legrosszabbkor fog felbukkanni, és már előre retteg attól, hogy emiatt kellemetlen helyzetbe kerülhet, akkor javasolhatunk neki tisztasági betétet. Bár a tisztasági betét rendszeres használatát a nőgyógyászok nem javasolják, azt a funkciót pontosan betölti, hogy az első pettyeket jelezni fogja.
A várt esemény bekövetkezésekor pedig nincs más hátra, mint annak örülni, hogy a kislányból nagylány született!
5 tény az első menstruációról
Hogy szülőként igazán felkészült legyél, íme 5 tény a menstruációról:
1# Tinédzsereknél a ciklus még meglehetősen ingadozó lehet, csak 18-19 éves korban vesz fel egy viszonylagos állandóságot.
2# Nem minden ciklus tart 28 napig. A ciklus tényleges időtartama 21 és több mint 30 nap között változhat. Az átlagos vérzés pedig 3-8 napig tart.
3# Idővel a menstruáció hossza, színe és mennyisége is változni fog.
4# Menstruáció alatt is teherbe lehet esni. A menstruáció tehát nem fogamzásgátló eszköz.
5# A menstruáció nagy teljesítmény a szervezet számára: a menstruáció kezdete előtti héten a szervezet 100-300 kalóriával többet éget el.
Fotó: 123RF