Életmód

Mikor van a láthatatlan munka világnapja? Mit jelent?

A láthatatlan munkáért nem jár fizetés, elvégzését sokan természetesnek tekintik, ám a hiánya azonnal feltűnik. Az ezzel a munkával járó áldozatvállalás hatalmas értéket jelent. Magyarországon egy nő átlagosan 18%-kal keres kevesebbet, mint egy férfi. Hogy ez hogyan függ össze a láthatatlan munkával? És miért fontos róla beszélni? Válaszok a cikkben.

Európa-szerte április első keddje a láthatatlan munka napja. A láthatatlan munka világnapja arra a fizetetlen munkára hívja fel a figyelmet, amelyet a háztartáson belül vagy önkéntes munkaként a közösség javára végeznek a társadalom tagjai, jellemzően nők.

A láthatatlan munka elsősorban a nőket érinti

Hogy milyen irdatlan mennyiségű láthatatlan munkát végzünk, azt jól mutatja, hogy a KSH számításai szerint a GDP 25%-kal nőne, ha a gazdasági mérőszámokba ezeket a tevékenységeket is bevonnánk. Ezek pedig elsősorban a nők vállát nyomják, pláne itthon: a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének adatai alapján 2024-ben a gyermeket nevelő magyar férfiak csupán 19%-a végez napi szinten háztartási munkát, ami a legalacsonyabb érték az EU-ban – írja az Amnesty International Magyarország.

Magyarországon egy nő átlagosan 18%-kal keres kevesebbet, mint egy férfi. Hogy ez hogyan függ össze a láthatatlan munkával? A háztartási és gondozási feladatok egyenlőtlen elosztása amellett, hogy jelentős terhet ró a nőkre, ahhoz is vezet, hogy kevesebb idejük és korlátozottabb lehetőségeik vannak a fizetett munkára. 

A nők kevesebb lehetőséget kapnak arra, hogy a munkahelyükön előbbre lépjenek, magasabb fizetést kapjanak, nem tudnak olyan rugalmasan rendelkezésre állni, és sokszor csak részmunkaidőben tudnak dolgozni.

Hiszen a fizetett munkájuk mellett az otthoni, fizetetlen munka elvégzése is rájuk hárul. Ráadásul ezért gyakran semmilyen megbecsülést nem kapnak a környezetüktől.

Társadalmi sztereotípiák 

Egy tavalyi kutatás szerint a magyarok 70%-a úgy gondolja, hogy a nők elsődleges feladata az otthoni feladatok ellátása és a gyerekgondozás. Ugyanekkora arányban értenek egyet azzal, hogy egy nő számára mindig a családnak kell az elsőnek lennie. Ezt a mélyen rögzült nemi sztereotípiát pedig tovább erősíti a kormányzat káros családpolitikai narratívája. Az, hogy a Fidesz a nők társadalomban betöltött szerepét elsődlegesen a gyermekgondozási és otthoni feladatokhoz köti, a nőket pedig vagy valakinek az anyjaként, vagy valakinek a feleségeként képzeli el, tovább rontja a nők már így is súlyos egzisztenciális kiszolgáltatottságát.

Csatlakozz még ma az Amnesty International nyilatkozatához, és követeljük közösen a bérszakadék felszámolását!

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás