Életmód

Hogyan kell gondozni a mikulásvirágot, hogy sokáig üde, piros maradjon?

Ünnepi otthon

A karácsonyt megelőző időszakban benépesülnek a virágboltok kirakatai mikulásvirágokkal, ami egykettőre ünnepivé varázsolja az otthonokat. A több mint százféle mikulásvirágnak nálunk az ünnepien piros változata terjedt el.

A mikulásvirág a sarkantyúfélék (Euphorbia) nemzetségébe tartozó növényfaj, amely Közép-Amerikából származik. Vadon élő növényként akár 5 méter magasra is megnőhet. A növény színes leveleiről sokan tévesen hiszik, hogy szirmok, ezek valójában módosult levelek (bractusok). A mikulásvirág sárgászöld virágai a csillag alakú fellevelek közepén ülnek. Karácsonykor virágoznak.

Hogyan válasszunk mikulásvirágot?

Ha az alábbi szempontokra ügyelünk, akkor a mikulásvirág hosszan megörvendeztet bennünket ünnepi pompájával:

  • A növény sárgászöld virágai középen még legyenek zárva vagy csak enyhén nyitva – ez jelzi, hogy a mikulásvirág még nem fejezte be a virágzást.
  • A talaj ne legyen sem túl száraz, sem túl nedves.
  • A festékszóróval festett virágokat kerüljük.
  • A mikulásvirágok egyáltalán nem strapabíróak, sőt, nagyon is érzékenyek a huzatra. Még a rövid ideig tartó alacsony hőmérséklettől is óvni kell. Tehát ne vásároljunk olyan mikulásvirágot, amelyet huzatos aluljárókban, hideg földre letéve árulnak.
  • Még a hazaútra is kérjünk legalább papír csomagolást a mikulásvirágra, és ne tartsuk sokáig kint a hidegen, mert megfázhat.

Sajnos a trópusi növény könnyen elveszítheti a leveleit, ha a hideg miatt sérül, ráadásul nehezen tud felépülni a gondozási hibákból.

Hogyan gondozzuk a mikulásvirágot?

Finom levelei ellenére a mikulásvirág könnyen gondozható szobanövény, csak pár apró szabályt kell betartani.

1# Megfelelő hely a mikulásvirágok számára

Trópusi növényként a meleg, de nem túl meleg helyet kedveli. A 15-22 °C-os hőmérséklet az ideális környezet számára. Szereti a fényt, de védeni kell a közvetlen napfénytől és a huzattól. Sokan nem tudják, hogy a mikulásvirágok túlélhetik a nyarat a szabadban, de csak úgy, ha nincsenek kitéve a közvetlen napfénynek. Ha a hőmérséklet tartósan hűvösre fordul, 13°C alá csökken, a virágokat vigyük vissza újra a beltérbe.

2# Mikulásvirágok öntözése

Különösen a virágzó mikulásvirágot lássuk el bőséges vízzel, hetente legalább egyszer locsoljuk, lehetőleg merülőfürdővel.
Kerüljük pangó vizet. Ha a mikulásvirág gyökerei túl nedvesek, elveszíti a leveleit. Két merítés között a talaj egy kicsit szárítsuk ki.
A növény leveleit és felleveleit időközönként permetezzük vízzel, hogy elegendő nedvességet kapjon.

3# Mikulásvirágok tápozása

Tavasszal, nyáron és ősszel hetente egyszer, télen pedig kéthetente tápozzuk a mikulásvirágot.

4# Mikulásvirág nyáron

Tavasszal ültessük át a mikulásvirágot nagyobb cserépbe, de csak akkor, ha a régi cserepet kinőtte.

  • Nézzük meg tavasszal a növény gyökereit. Ha a gyökerek lazák, nincs szüksége új cserépre.
  • Ha a gyökerek szorosak, összenyomódtak, akkor ideje átültetni a mikulásvirágot.
  • Óvatosan lazítsuk meg a tömörített gyökereket az ujjainkkal.
  • Töltsünk meg egy nagyobb edény egyharmadát a virágföld egyharmadával.
  • Helyezzük a növényt az új cserépbe, és töltse fel virágfölddel a pereme alatt 2 cm-ig.

Így most már kitehetjük a mikulásvirágot a kertünkben árnyékos helyre.

Ha a mikulásvirágot túlságosan nagy cserébe ültetjük, akkor is bokrosodni fog, de kevesebb virágot és fellevelet hoz majd. Ha a következő karácsonyi szezonra gyúrunk, akkor ne hagyjunk túl nagy teret a gyökereknek, hogy a virág a gyökerére fejlődjön.

5# Mikulásvirágok metszése – mikor kell metszeni?

A legtöbb mikulásvirágot a tél vége felé a legtöbben kidobják. Ha azonban visszavágjuk a mikulásvirágot, a következő télen ismét virágokat és felleveleket bonthat. Ehhez éles ollóra és kesztyűre lesz szükség. Kesztyűre azért, mert metszéskor a virágból bőrirritáló nedv csöpög.

  • Tavasz elején, virágzás után vágjuk vissza a mikulásvirágot.
  • Az egyes szárakat az első levélcsomópont alatt, tehát a fellevelek alatt vágjuk le.
  • Júliusban vágjuk vissza a szárak tetején lévő új hajtásokat – ez elősegíti majd a növekedést, bokrosodást.

Ha azt szeretnénk, hogy a következő adventi szezonban ismét színes felleveleket és virágokat hozzon, akkor októbertől kezdve csak 12 órányi fényben szabad tartani. Mit jelent ez?

  • Helyezzük a növényt olyan helyiségbe, amely kora estétől teljesen sötét, és az is marad.
  • Alternatív megoldásként letakarhatjuk egy sötét vödörrel vagy hasonlóval délután 4 órától reggel 8 óráig.
  • Ha a levelek színe nem változik, próbálkozzunk hosszabb sötétséggel.

Mérgező a mikulásvirág?

Elvileg igen, mivel a mikulásvirágok a sarkantyúfélék családjába tartoznak, a vágott felületből tejszerű, méreganyagokat tartalmazó folyadék szivárog. A mikulásvirág vad formája különösen mérgező. A karácsonykor kereskedelmi forgalomban kapható hibrid változatok nedvében azonban sokkal kisebb a mérgező anyagok koncentrációja.

Ennek ellenére a nedv bőrirritációt okozhat, és fogyasztása kisgyermekeknél és különösen kisállatoknál mérgezéses tünetekhez vezethet. Ezek közé tartozik a hasi fájdalom, hányás, remegés, hányinger, hasmenés, fokozott nyáltermelés, izomgörcsök, stb. Ilyen esetben azonnal forduljunk orvoshoz – ne feledjük: a mikulásvirág minden része mérgező.

Fotók a cikkben: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás