Rajtad is úrrá lesz a Grincs-szindróma karácsony körül? Így kezeld!
Ki ne ismerné a mogorva, zsémbes Grincs zöld figuráját, akinek az a dolga, hogy "ellopja" a karácsonyi hangulatot, és elrontsa az ünnepet. Habár a Grincs-szindróma közel sem egy diagnosztikai kategória, mégis jól leírja azokat az egyéneket, akik a karácsonyi készülődést és az ünnepeket zsigerből elutasítják, akik számára a karácsony nem az ünnepet, hanem a stresszt, a dühöt, az ellenérzést hívja elő.
Gyermekkorunkban még úgy tanultuk, hogy a karácsony egy boldog és békés időszak, amikor a szomorúságnak nincs helye. Felnőttként már nem teljesen így érzünk az ünnepek közeledtével. Telítődünk a túlcsorduló öröm és a harmónia láttán, szinte vakarózunk a szirupos karácsonyi zenéktől, a giccses reklámoktól. Képmutatónak tartunk másokat, akikben a karácsony örömet és lelkesedést vált ki. Sokszor magunk sem értjük magunkat, hogy miért, de nem tudunk azonosulni ezekkel a boldog, karácsonyt váró emberekkel. Az ellenérzések mögött legtöbbször azok a tapasztalatok hiányoznak, amelyek az ünnep meghittségének élményére épülnek. Azokban az otthonokban, ahol a boldogtalanság, a konfliktus alakítja a családi hangulatot, ahol nemrégiben tragédia, veszteség történt, ott természetes, hogy fájdalmat, keserűséget éreznek.
A karácsonyt elutasító érzés abból is adódhat, hogy saját érzéseink a társadalmi elvárásokkal nincsenek összhangban: hogy karácsonykor kötelezően befogadónak és kedvesnek kell lennünk. Lelkiismeret-furdalást érzünk a lelkiállapotunk miatt, mintha nem lenne joga bárkinek is a szomorúságot érezni.
A gond sokkal inkább azzal van, hogy az ünnepi időszak kellős közepén átragasztjuk a negativitásunkat, a keserűségünket másokra is, és belerondítunk a vidámságba.
Az első és legfontosabb lépés mindenképpen az, hogy beazonosítsuk az érzéseinket, felismerjük magunkban a frusztrációnkat. Ha ellenérzést vált ki belőlünk a karácsony, fogadjuk el azt, és értsük meg magunkat anélkül, hogy önostorozásba kezdenénk.
Grincs-szindróma tünetei
A „Grincs-szindróma” leggyakoribb tünete az az érzelmi fásultság, amely már a karácsonyi készülődéssel kezdetét veszi. Ez általában olyan érzésekkel jár, mint a lehangoltság vagy a düh. Az elszigetelődésre való hajlam is megfigyelhető, illetve a tömeg, a vásárlás, a fények és a karácsonyi énekek szintén rendkívül zavaróak tudnak lenni. A szindróma főként felnőttkorban jelentkezik. Többnyire olyan negatív események következtében, amelyek az ilyen típusú ünnepek elutasításához vezettek.
Ugyanakkor a szűkebb-tágabb értelemben vett környezetünk, aktuális válságok, egyéni egzisztenciális helyzet mind-mind rányomják a bélyegüket az ünnepi hangulatunkra.
Tippek a „Grincs-szindróma” kezelésére
1# Utazzunk el
Ha a karácsonyi időszakban az otthonmaradás fokozza a levertséget, befelé fordulást, akkor váltsunk környezetet! Nem kell hősködni, nem kell kényelmetlen helyzetbe hozni magunkat és másokat, gondoskodjunk magunkról úgy, hogy kirándulással, utazással töltjük fel a lelki raktárainkat.
2# Mondjunk búcsút a bűntudatnak
Ne féljünk nemet mondani az összejövetelekre, meghívásokra. Kizárólag illemből, tiszteletből, elvárások miatt ne csatlakozzunk olyan összejövetelekhez, amitől a hideg is kiráz bennünket. Határozottan, de udvariasan utasítsuk el a karácsonyi meghívásokat, amikhez nincsen kedvünk.
3# Jutalmazzuk meg saját magunkat
Ha mégsem lehet visszautasítani ezeket a meghívásokat, akkor találjuk ki előre magunknak, hogy "mi lesz érte a jutalmunk". Önmagunk megajándékozása lehet bármi: egy finom étel, egy kivételes vagy kényeztető élmény, bármi, ami nem mindennapi rutinból kimozdít bennünket, és ami jól esik.
4# Szánjunk több időt magunkra
Ha már másokkal nem szeretnénk időt tölteni, akkor legalább magunkra szánjunk időt. Itt az ideje a pihenésnek, a feszültség levezetésének, a lelki feltöltődésnek, aminek ezer és ezer módja van.
5# Tegyünk társadalmilag hasznosat
A karácsonyi adakozás, segítés, mások felkarolása olyan páratlan érzéssel tölti el az embert, amit jó újra és újra átélni, a karácsonyi időszak pedig erre jó apropót szolgáltat. Ha mi nem szeretnék az ünnepi cukormázba megmártóztatni a lelkünket, akkor forduljunk olyan emberek felé, akik megérdemlik a törődést, és akiknek számít minden apró figyelmesség. Ajándékozzuk meg másokat az időnkkel, a figyelmünkkel, magunkkal. Okozzunk nekik egy kis örömet!
Fontos tudunk, hogy ahogy minden, a karácsonyi időszak is elmúlik. A Grincs-szindróma is egy átmeneti lelkiállapot. Az ünnepek elteltével az élet visszatér a régi kerékvágásba, amikor újra magunk lehetünk. Addig is gondolkodjunk el az érzéseinken, és azon, hogy semmit nem segít, ha másokon vezetjük le a haragunkat, dühünket, szomorúságunkat. Bátran forduljunk szakemberhez, aki segít kibillent lelki egyensúlyunkat újra megtalálni.
Fotó: 123RF