Életmód

Az AI elbutítja az agyat, beszűkíti a gondolkodást

Kutatás – Nem igazán meglepő, de annál szomorúbb eredményre jutott a Microsoft egy friss tanulmánya, amely szerint a mesterséges intelligencia bár számos előnnyel bír, sajnos elbutít bennünket.

A Microsoft és a Carnegie Mellon Egyetem kutatói 319 értelmiségi munkát végző alanyt vizsgáltak: arra voltak kíváncsiak, hogy a gondolkodásukból élő személyek hogyan és mikor támaszkodnak a mesterséges intelligenciára munkájukkal kapcsolatban, illetve mit tapasztalnak saját kritikai gondolkodási képességeikről az AI használata során.

Arra kérték őket, részletezzék, hogyan használják a generatív AI eszközöket a munkahelyükön. Azt is le kellett írniuk, hogy saját maguk képesek lennének-e elvégezni ugyanazt a feladatot, amit az AI-ra rábíznak.

Az eredmény:

minél többször kértek a vizsgálati alanyok segítséget az AI-tól, annál kevesebb kritikai gondolkodást végeztek. Ezzel szemben minél inkább támaszkodtak saját szellemi képességeikre, annál több kritikai gondolkodást kellett végezniük.

Mi az a kritikai gondolkodás?

A megfigyelés, tapasztalat, reflexió, érvelés vagy kommunikációs folyamat segítségével összegyűjtött adatokat elemezzük, szintetizáljuk, értékeljük, és e folyamat végtermékét cselekedeteinkben és vélekedéseinkben iránymutatóként felhasználjuk. A kritikai gondolkodás folyamatának központi eleme a különböző forrásokból származó információk összevetése, integrálása, illetve a folyamat bizonyos szakaszaiban a megkérdőjelezése is. (Forrás: U. S. National Coucil for Excellence in Critical Thinking).

Ha az AI eszközökre támaszkodunk, kevésbé használjuk a józan eszünket

    Úgy tűnik, hogy a tudásalapú munkavállalók körében az AI-eszközök csökkentik a kritikus gondolkodáshoz szükséges erőfeszítéseket, különösen akkor, ha jobban bíznak az AI-megoldásokban, mint magukban. Az AI-eszközök felhasználói nagyobb valószínűséggel produkáltak „kevésbé változatos eredményeket ugyanarra a feladatra, mint azok, akik nem használtak AI-t”.

– összegezték a kutatók.

Kivételek felmerülése vizsgálódáskor

A tanulmány kiemelkedő tanulsága azonban az, hogy „az automatizálás egyik legfontosabb iróniája, hogy a rutinfeladatok gépesítésével és a kivételek kezelésének az emberi felhasználóra bízásával megfosztja a felhasználót attól, hogy gyakorolja ítélőképességét és erősítse kognitív izomzatát, így elsorvad és felkészületlen marad, amikor a kivételek felmerülnek” – magyarázzák a kutatók.

Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás