Életmód

A gyakori negging a mérgező kapcsolat melegágya – De mit jelent a negging?

A negging egy olyan látszólagos dicséret, bókba csomagolt verbális bántalmazás, amely elsőre nem tűnik súlyosnak, mégis árt, mert manipulál, és mert mélyen a másik fél lelkébe tapos. Mit jelent pontosan a negging? Rövid jelentésmagyarázat.

"Jól áll neked ez az asszonyos forma is, nem kell mindenkinek gebének lennie.".
"Csinos az új frizurád, de nekem nem lenne bátorságom ilyet hordani.".
"Korodhoz képest jól tartod magad.".
"Biztos, hogy ebben a ruhában akarsz jönni?".
"Becsülöm a mai nők vagányságát, régebben nem lehetett volna ilyen karokkal ujjatlant felvenni!".
"Mindenkitől lehet tanulni valamit, még tőled is.".
"Nem is vagy te olyan hülye.".

Az úgynevezett „neg” olyan bókra, hízelgésre utal, amelynek célja, hogy leheletfinom kritikát és bizonytalanságot keltsen a másik félben.

Neggingről általában randevúk kapcsán beszélünk. Bár elsőre nem is gondolnánk, de a férfiak éppúgy válhatnak negging áldozatává egy randi során, mint a hölgyek. A negging szülőtől, főnöktől, munkatárstól, baráttól, házastárstól is érkezhet, amire inkább a toxikus pozitivitás kifejezést használjuk.

Mit jelent a negging?

Maga a neg ige jelentése: negatív visszajelzés, negatív visszacsatolás.

Egy randin általában így hangzik egy klasszikus negging: „Nem is tudtam, mennyire szeretem a szőke nőket, amíg meg nem pillantottalak téged. Általában inkább a barna hajúakra bukom!”.

Bár elsőre nagyon kedvesen és kacéran hangzik, a bók majdnem levesz minket a lábunkról, amíg rá nem ébredünk, miről is szól valójában az elhangzott kijelentés: "Nem vagy az esetem.". Ilyenkor bekapcsol egy automata gomb a tudatalattinkban: "Most pedig hálásnak kell lennem azért, hogy velem tölti az idejét".

A neggelőnek egy célja van: a partner önbecsülését aláásni, hogy saját magát felértékelje, felhívja saját "érdemeire" a figyelmet.
Addig, amíg a finom célozgatás nem sértő, nincs is vele semmi baj. Káros onnantól tud lenni, amikor a másik elbizonytalanodik magában, mert mégiscsak rátapint valami ki nem mondott "igazságra", olyasvalamire, ami a másik felet zavarhatja.

EZ IS ÉRDEKELHET: 6 izgalmas nyári tábor, ahol felejthetetlen élményekkel gazdagodnak a gyerekek

A negginget is csak az alacsony önbecsülés szüli

Dr. Jeremy Nicholson a Psychology Today című szaklapban így ír erről: „Az ilyen taktikák gyakran a tehetetlenség és az alacsony önbecsülés következményei”. Ha tehát a neggelő saját önbecsülése igényel némi rendbe tennivalót, akkor olcsó lehetőségnek tűnik a másik fél önbecsülését alacsonyabb szintre szorítani, hogy saját magát egy látszólag biztosnak tűnő hatalmi pozícióba manőverezze.

A fölény fitogtatása nem csak a randi helyzetekre jellemző, hanem más klasszikus hétköznapi szülő-gyerek, tanár-tanítvány, főnök-beosztott helyzetekben is előkerülhet. Minél tovább hagyjuk eluralkodni az epés megjegyzéseket, annál inkább toxikussá válik. Az egyetlen módja a negging kezelésének, hogy azt már csírájában el kell fojtani, mert csak így lehet eredményesen védekezni az ártó, önbizalmat aláásó mérgező nyilaktól.

EZ IS ÉRDEKELHET: Milyen hatással van a gyerekre a nárcisztikus anya? Milyenek a nárcisztikus anyák?

Kedves élcelődés vagy árnyalt beszólás?

Vékony a határmezsgye a kötekedő, de mégiscsak szeretetteljes ugratás ("Mi történt, beteg lett a fodrászod?") és az érzelmileg manipulatív negging között ("Ezzel a frizurával olyan kislányos vagy!"). Gyakran nagyon nehéz megkülönböztetni a kettőt. Ezért fontos, hogy hallgassunk az első megérzésünkre. Amint úgy érezzük, hogy a bók, dicséret már tiszteletlen, átlép egy bizonyos határvonalat, akkor azonnal szólni kell a neggelőnek.

   "Ne haragudj, de legyél kedves, ne tegyél ilyen bántó megjegyzéseket a koromra/intelligenciámra/frizurámra/ruhámra. Nekem ez különösen rosszul esik, és nagyon meg tud bántani...".

Sokat elárul, hogy a neggelő ilyenkor milyen reakcióval válaszol, és tulajdonképpen ez az, ami számít. Itt derül ki, hogy egy ártatlan, félresikerült elszólásról volt-e szó, vagy mások érzelmeit, kéréseit figyelmen kívül hagyó bántogatásról, ami bárhol, bármikor bekövetkezhet legközelebb is. Belátja-e neggelő, hogy hibázott ("Ne haragudj, nem gondoltam, hogy megbántalak ezzel."), vagy elbagatellizálja, viccel palástolja az egyoldalú hatalmi játszmát ("Veled már viccelni sem lehet?!). A szembesítésre adott reakció gyakran egyértelművé teszi, hogy mi áll valójában a számunkra kényelmetlen viselkedés mögött.

Fotó: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás