Életmód

A csontjainkban lévő kálciumot, a vérünkben lévő vasat ősi csillagoktól kaptuk ajándékba

Tudomány

A testünket is felépítő, csillagokból származó anyag eredetét vizsgálja Maria Lugaro csillagász, az MTA Lendület Programjának kutatója.

Nem túlzás azt állítani, hogy mindannyian csillagok gyermekei vagyunk. A testünket felépítő kémiai elemek ugyanis ősi csillagok belsejében keletkeztek. A csontjainkban lévő kálciumot, a vérünkben lévő vasat, a belélegzett oxigént és a többi elemet is rég elpusztult csillagok gyártották le (kivételt képez a hidrogén, valamint a hélium egy része, amelyek közvetlenül az Ősrobbanás során jöttek létre).

Az 5 milliárd éve kialakuló Naprendszer már tartalmazott szupernóva "szennyeződéseket"

Ezek az anyagok részben a csillagok halálakor, szupernóva-robbanásokkal jutottak ki a csillagközi térbe, és „elszennyeztek” olyan még érintetlen hidrogén-hélium anyagfelhőket, amelyekből később új csillagok alakultak ki. Egy ilyen új csillag volt a Nap is. Az a csillagközi por- és gázfelhő, amelyből 5 milliárd éve formálódni kezdett a Naprendszer, már tartalmazott szupernóva-törmeléket, azaz hidrogénen és héliumon túl egyéb kémiai elemeket is. Ebből az anyagból formálódott meg a Föld is, majd később a földi élővilág, így mi magunk is.

Beszédes csillagpor

Nagy kihívás és izgalmas feladat annak kiderítése, hogy milyen csillagok léteztek egykor a mai Naprendszer környezetében, annak születése előtt, illetve születésekor. A téma egyik nemzetközi élvonalba tartozó szakértője Maria Lugaro csillagász, aki már másodszor nyert a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb pályázatán, a felfedező kutatásokat támogató Lendület Programban.

A kutató és munkatársai olyan anyagot vizsgálnak, amely a Naprendszer környezetében egykor létezett csillagokból származik. Ezt meteoritokból sikerült kinyerni, az elmúlt évtizedekben kifejlesztett anyagvizsgálati módszereknek köszönhetően.

Olyan „csillagporról” van szó, amely információkat nyújt az egykori csillagok belsejében végbement atommag-reakciókról, vagyis a Naprendszert és a testünket is felépítő kémiai elemek keletkezéséről.

Szimuláció az egykori csillagszomszédokról

A csillagpor összetételének meghatározásával a kutatók újraalkotják a Naprendszer egykori „csillagszomszédságát”, vagyis szimulálják, hogy milyen csillagok léteztek az éppen kialakulófélben lévő Nap és Naprendszer környezetében. Ezek voltak azok a csillagok, amelyeknek köszönhetően elolvashatta ezt a cikket.

Maria Lugaro a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos tanácsadója.

A részletesebb cikk az MTA oldalán érhető el.
A nyitókép csak illusztráció, forrás: 123RF

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás