8 legjobb családi kutyafajta! Milyen kutyust válasszunk gyerek mellé?
Az alábbi nyolc kutyafajta ideálisan be tud illeszkedni egy kisgyerekes család hétköznapjaiba, elmondjuk, miért. Kis és nagytestű családi kutyafajtákat egyaránt ajánlunk.
Amikor felmerül a kérdés, hogy kutyát válasszunk baba, kisgyerek mellé, akkor több szempontot is érdemes végigzongorázni: kis vagy nagytestű kutyafajtát szeretnénk-e? Olyat keresünk, amelyik mozgékony, élénkebb, játékosabb fajta, aki szívesen kirándul együtt a családdal, imád szaladgálni, mozogni; vagy olyat, aki ki sem akarja dugni az orrát a lakásból? Esetleg olyan kutyára vágyunk, akit házőrző feladatokkal is szívesen megbíznánk? És még csak ezután jön a fő kérdés: kinti, benti vagy kinti-benti kutyatartásban gondolkodunk-e?
Amikor ezeket nagyjából tisztáztuk magunkban, akkor érdemes körülnézni a családi kutyafajták között. De milyen egy jó családi kutya? Nos, családi együttélésre alkalmasak, azaz barátságosak, kedvesek, és végtelenül türelmesek, amikor a gyerekek hangosan kacarászva nyúzzák-húzzák őket. Egy jó családi kutya szereti és igényli is a társaságot, más kutyusokat is kedvel, stabil az idegrendszere, fizikai erőnléte pedig kiváló. Merthogy nem minden kutya ilyen! Vannak kutyusok, akik morgósabbak, akiknek labilisabb az idegrendszerűek, akiket nem a féktelen barátkozási kedv hajt. Ők is cukik, de őket más miatt szeretjük.
EZ IS ÉRDEKELHET: 6 izgalmas nyári tábor, ahol felejthetetlen élményekkel gazdagodnak a gyerekek
A családi kutyafajtákra jellemző, hogy nem sértődnek meg, mindig készek a barátkozásra, így a legfélénkebb gyerekek is úgy érezhetik, hogy van egy megbízható, megértő társ körülöttük. Számos tanulmány kimutatta, hogy a családi kutyák nagyon jó hatással vannak a gyerekekre: elősegítik a szociális készségeik fejlődését, és berobbantják az önállóságot, magabiztosságot. És ehhez jön még hozzá a felelősségvállalásra tanítás (a kutyának rendszeresen adni kell friss vizet, különben szomjas marad). De még nagyon hosszan lehetne sorolni a kutyák kedvező hatását a gyerekekre. Most nem tesszük, helyette inkább megmutatjuk, melyek a legjobb családi kutyafajták.
Kistestű családi kutyafajták
1# Papillon kutya
Kicsi, barátságos és okos kutyafajta. A „Papillon” név „pillangót” jelent, amit az aranyos, pillangó formájú fülecskéinek köszönhet. Habár mérete mini, szüksége van a következetes kutyaiskolára, amire a Papillon könnyen rávehető. Okos, könnyen tanítható, élénk kutyus, és nem sorolható a harapós fajták közé. Kedveli a gyerekekkel való kerti játékot, de a hosszú erdei sétákat is, illetve a nyugodt kanapét sem tagadja meg, ha arról van szó.
2# Bichon frise kutya
A hófehér, göndör szőrzet a Bichon frise védjegye, amely szintén francia kutyafajta. Kimondottan eleven kutyus, kedves és pajkos. Az egykor társas kutyának tenyésztett hófehér pamacsgombóc ma már egyre gyakrabban fordul elő családok mellett. A kutyus türelmes, tanulni vágyó, két- és négylábú barátokkal rendkívül jól kijön, így kiválóan alkalmas családi együttélésre. Kis mérete ellenére kíváncsi természetű és nagyon intelligens. Vidám, barátságos és legfőképpen alkalmazkodó. Olyan családban érzi jól magát, ahol mindig foglalkozik vele valaki, mert imádja, ha kényeztetik.
3# Törpespicc kutya (Pomerániai törpespicc)
Cuki külsejével egyből a gyerekek kedvence lesz. Ezek a plüsskutyák mindig szívesen engedelmeskednek, ha kell temperamentumosak, élénkek, de ha kell, nyugodtan pihenni is tudnak (gyakran jól jön). Sokoldalú természete miatt kellemes családi kutyus válhat belőle. Imád mókázni, szórakoztató személyiség, kíváncsi és szeret a társaság középpontja lenni, és imádja a kiruccanásokat. Ugyanakkor komoly küldetéstudattal született: a házőrző szerep sem áll tőle távol. Viszont más kutyák között gyakorta úgy érzi, hogy ő a Jani – erre külön figyelni kell.
4# Máltai selyemkutya (Malteser)
Hosszú hullámos szőrzete szép, de folyamatos gondozást igényel, amivel napi szinten foglalkozni kell. Kedvessége és rajongása határtalan, vidám, barátságos kutyafajta. Nagyon aktív, a házőrzés nála hangos ugatásban ki is merül. Nyugodt, kiegyensúlyozott fajta, gyerekekkel kitűnően kijön. Intelligens és könnyen tanítható. Tökéletes lakáskutya, csak azt nem viseli jól, ha hosszú időre magára hagyják, így olyan családba kevésbé ajánlott, ahol a családtagok csak este későn érnek haza.
Nagytestű családi kutyafajták
5# Golden Retriever kutya
A családi kutyafajták között aligha van még egy olyan népszerű kutya, mint a Golden Retriever. Amilyen aranyszínű a bundája, olyan aranyszínű a szíve is. Vidámságban, közösségi szellemben és erős idegzetben nehezen felülmúlható, a „Goldi” méltán biztosította hírnevét a "leggyerekbarátabb" kutyafajták között. Szórakoztató társaságot nyújt, szereti a figyelmet, szívesen produkálja magát másoknak. Nagyon lojális és intelligens.
TIPP: Retriever Rescue Fajtamentő Egyesület
Tanulni vágyó és mindig figyelmes, a fiatalok és az idősek számára egyaránt öröm a kiképzése. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy nagytestű kutyafajtaként határozott kézre van szükség a póráz másik végén, mert a maga akár 34 kg-os súlyával időnként zavarba ejtő lendületbe tud jönni. Kinti-benti kutyusnak tökéletes választás lehet, ha nincs otthon a család, türelmesen elvan a kertben is, de azért nem szeret túl sok időt a családtagok nélkül tölteni.
6# Labrador Retriever kutya
Retrieverként igazi nagylelkű, nagyszívű családi kutyus, akinek a legfőbb tulajdonsága, hogy imád a családjával együtt lenni. Szereti a gyerekeket, imádja a barátokat, szomszédokat, a családi összejöveteleket. Annyira kedves és barátságos, hogy még a betörőkkel és nagyokat labdázik.
Keveset ugat, békén hagyja a családot éjszaka, viszont nagy mozgásigénye van nappal, a kirándulás, az erdő a hobbija, ahol szintén csak arra figyel, hogy a családot az ide-oda rohangálásával egyben tartsa. Ha a közelében egy kisgyerek sírásra fakad, már menne is őt megmenteni.
TIPP: Retriever Rescue Fajtamentő Egyesület
Nagyon finom harapása van, úgy veszi el az ételt kézből, hogy a szájában lehet turkálni. Szereti, ha foglalkoznak vele, ha gyöntölik, és érzékeny rá, ha elhanyagolják. A kutyasétákat is úgy fogja fel, ami nem az ő kedvéért van, hanem hű ebként a gazdijának akar ezekkel megfelelni. Ilyenkor azt hiszi, hogy ő most "vadászik". Nem csoda, eredetileg vadkacsák, vízi szárnyasok visszahozatalára lett kiképezve. Imádja a vizet, a lábujjai között még úszóhártyák is vannak, így Balatonra, vízpartra, családi nyaralásra nem is kérdés, hogy magunkkal vigyük-e. Végtelen intelligenciája lenyűgöző, benne van a TOP5 legokosabb kutyafajtában.
7# Újfundlandi kutya
Ez a nagy, békés plüssmackó egy tökéletes családbarát kutya, egy igazi mindenes. Olyan családok számára ajánlott, ahol van elegendő tér, és legfőképpen kert, mert óriás mérete miatt lakásban nem könnyen tartható. Amilyen óriási a mérete, olyan óriási a szíve is. Nagyon kedveli a vizet, hiszen valamikor Fundland szigetén élő halászok mellé tenyésztették ki. Egész természetét a nyugalom és a biztonság járja át. Jól tűri, ha a gyerekek húzzák-nyúzzák, nem vesz semmit sem rossz néven, sőt, óvja, félti a kisgyerekeket. Ha víz közelébe kerül, azonnal felélénkül, és minden körülmények között kész egy kis pancsolásra. Könnyen tanítható, okos fajta.
8# Ausztrál juhászkutya
Az ausztrál juhászkutya közepes termetével, pazar külsejével már nem csak a rétek, mezők ura, hanem kiegyensúlyozott és barátságos természetének köszönhetően sok családban megtalálta a helyét. Igazi pásztorkutyaként a terelés a fő mozgatórugója, ezért ha más kutyusokkal találkozik, könnyen őket is terelgetni kezdi. Ha nincsenek kutyapajtik a közelben, akkor a terelést a családtagokra projektálja. A gyerekekkel és négylábúakkal egyaránt jól kijön.
Ám vigyázzunk: ha kevésbé mozgékony négylábút keresünk, ne ausztrál juhászkutyát válasszunk. A terelőkutya mottójához hűen a szőrös barátnak fizikai és szellemi mozgásra van szüksége, amit egy rövid sétával a háztömb körül aligha lehet elérni. Intelligens, könnyen tanul, sőt, egészen kiskorától tanítani is kell őt az engedelmességre. Olyan sportos család mellé valók, akik szeretnek kirándulni, biciklizni, mozogni, kedvelik a természetet, a túrázást. Érzékeny és sértődékeny is tud lenni, ezért sok-sok szeretgetést, gondoskodást igényel.
Kutya-gyerek barátság – mire figyeljünk?
Velünk, emberekkel ellentétben azonban a kutyák nem mondhatják: „Na, most már szükségem van egy kis énidőre, és most szeretném meghúzni a saját határaimat!”. Ehelyett a kutyák a testbeszédükkel kommunikálnak, amit a gyerekek nyilvánvalóan nem ismerhetnek. Ezért a szülőknek kötelességük megtanítani gyermekeiknek a kutyák jelzéseit és a kutyákkal való kommunikációt. Ha a kutyák jelzéseit figyelmen kívül hagyjuk, és a máskor békés ebek olyan viselkedést mutatnak, amiről azt gondolhatjuk, hogy barátságtalanok, pedig csak végső elkeseredettségükben morognak, ugatnak, mert vagy nem értették meg őt, vagy mert túlzottan is átlépték mások az ő határait.
A kutyák másképp működnek, mint az emberek, és sokszor még azok a gesztusok is, amelyek a gyermekek számára normálisak, amikor más gyermekekkel vagy felnőttekkel érintkeznek (puszi, szoros ölelés) a kutyák számára furcsának vagy akár fenyegetőnek is tűnhetnek. Ezekre külön ügyelni kell.
Bár a családi kutyákat erősebb idegek jellemzik, nekik is szükségük van a gyerekek zajától való kikapcsolódásra. Ajánlott egy olyan visszavonulási helyet kialakítani, ami dedikáltan csak az övé. Ezt a helyet a gyerekeknek tiszteletben kell tartaniuk, el kell magyaráznunk nekik, hogy ez a kutya személyes tere, ahol egy picit pihenhet, hogy aztán feltöltődve újra nagyokat hancúrozhasson velünk.
Fotók: 123rf