Indul az EdisonKids és a Samsung közös kihívása
Jövőtervezésre és kreatív problémamegoldásra invitálja a Samsung és az EdisonKids a hazai fiatalokat. Az idén harmadik alkalommal induló kihívás egy páratlan lehetőség arra, hogy a diákok a tanáraikkal és elismert szakemberek együttműködve olyan közösségi teret, alkotóműhelyt hozzanak létre, ahol egymást inspirálva közösen gondolkodhatnak olyan megoldásokon, amelyek pozitívan hatnak mindannyiunk életére. A Megoldások a holnapért kezdeményezés nem csak motiváló közösséget és egyedülálló képzést biztosít: a nyertes diákok, tanárok, valamint iskoláik összesen 6 millió forint értékben nyerhetnek Samsung készülékeket.
Az EdisonKids és a Samsung idén január és június között az ország leginkább előremutató ötleteit keresi, amelyek a jelen kérdéseire a jövő megoldásaival válaszolnak. A Megoldások a holnapért kihívásra a tudomány, technológia iránt érdeklődő, valamint a társadalom jobbá tételéért aktívan tenni vágyó 12 és 18 év közötti diákok jelentkezhetnek. A 2-6 fős csapatok egy tanáruk bevonásával február 20-ig nevezhetnek egy kétperces bemutatkozó videóval, amelyben a problémafelvetést és a megoldási javaslatukat prezentálják fenntarthatóság, a jövő oktatása vagy a közösség kategóriában. A Megoldások a holnapért több mint egy verseny, a programban a jövő feltalálói neves szakemberekkel együtt fejleszthetik jövőformáló ötleteiket és bővíthetik jövőtervezői eszköztárukat. A résztvevők amellett, hogy a 21. században elengedhetetlen készségeket sajátíthatnak el, ráérezhetnek arra is, hogy mekkora erő rejlik az inspiráló közösségben, együttműködésben és a csapatmunkában.
Az ötven kiválasztott csapat szakértői támogatással indul el a jövőtervezés útján. Online közösségi tanulási platformon csatlakozhatnak az innovatív workshopokhoz, ahol megismerkedhetnek a design thinking módszertannal és a strukturálatlan problémák megoldási lehetőségeivel, melyeket a későbbi tanulmányaik, munkájuk során is alkalmazni tudnak. A Megoldások a holnapért program célja, hogy a részt vevő fiatalok, tanáraik és a mentorok együtt járják végig a jövőtervezés minden lépcsőfokát és közösen dolgozzák ki a legjobb megoldást az innovatív felvetésekre. Az együttműködésben rendkívül fontos az EdisonTanárok szerepe, ezért a program során ők a közös workshopokon felül személyes mentorálásban, facilitációs képzésben részesülnek.
A nyolc középdöntős csapat újabb képzéseken dolgozhat tovább ötletének megvalósítási módján, ahol már a szakmai és Samsung mentorok is támogatják őket a visszajelzéseikkel, iránymutatásukkal. A döntő előtt pedig egy prezentációs tréning is segíti a résztvevőket, hiszen a három nyertes csapat 6 millió forint összértékben válogathat a Samsung eszközeiből, hogy saját és iskolája eszközparkját gyarapítsa.
A tavalyi fordulót a GITegylet nyerte. A csapat az otthon porosodó, szükségtelen tárgyak újrahasznosítását segítő online piactérkoncepciót alkotott, amely egyben fenntartható projektek finanszírozását is segítheti. A 2022-es év hazai győztes pályázói emellett a komposztáláskor keletkező hő energetikai hasznosítására és a szexuális edukáció megreformálására tettek javaslatokat. Az elmúlt két évben összesen 401 diák és 100 tanár vett részt 97 iskolából az ország különböző pontjairól. A program alumni tábora is egyre bővül, a csapatok egy része rutinos nevező, már nem először jelentkezik a kihívásra. A Samsung nemzetközi sikereket elért Solve for Tomorrow kihívására épülő programot 2021-ben indították először Magyarországon. A kezdeményezés hamar nagy népszerűségre tett szert itthon is, a hazai kihívás 2022 nyarán elnyerte az EffekTeam 2030 első díját a Jövő gazdasága kategóriában.
„A csapatmunka, a kreativitás, a vállalkozószellem, és még sok-sok 21. századi kompetencia kap főszerepet a Megoldások a holnapért programban. Csupa olyan kompetencia, amelynek segítségével nemcsak helyt állhatunk egy gyorsan változó jövőben, hanem alakíthatjuk is azt. Kíváncsian várjuk, hogy a mai fiatalok hogyan látják a jövő kihívásait és milyen megoldási javaslatokkal készülnek. Az előző években azt tapasztaltuk, mi legalább annyit tanulunk a csapatoktól, mint ők tőlünk, és ez nekünk is hatalmas élmény" – mondta el Veres Rita, az Edisonplatform vezetője.
Megoldások a holnapért képzéseinek megújulása és folyamatos fejlesztése nagy részben a programban részt vevő szakembereknek köszönhető. A mentorok és szakmai vezetők jelenlétükkel és támogatásukkal a jövőbe kalauzolják a versenybe szálló csapatokat. A már megszokott névsor mellett a nevezőket idén Biás Csongor a Startup Hungary alapítója és Pánczél Róbert matematikatanár, a JátékMatek alapítója is segíti.
A koncepciókat eredetiség, megalapozottság, megvalósíthatóság és csapatszellem szerint bírálja a zsűri, amelynek elnöke, és egyben a kezdeményezés fővédnöke, idén is Dr. Meskó Bertalan, orvosi jövőkutató, a The Medical Futurist Institute vezetője. A további tagok pedig a pályázatban kiírt kategóriákat képviselő kiemelkedő szakemberek. A döntésben részt vesz a digitális oktatás területéről érkező Forgács-Fábián Sára, az Amigos a gyerekekért alapítvány megálmodója, a fenntarthatósági kategóriában tevékenykedő Tomaj Zsófia, a Future Potato alapítója és Wettstein Albert a Munch.hu egyik alapítója, a közösségi területet pedig Stumpf Kata, a Konnekt egyesület társalapítója és Dóczi Attila (Tanulom Magam Attis) képviselik. A csapathoz Balogh Csaba, a HVG technológiai rovatának vezetője, Veres Rita, az Edisonplatform vezetője, Kunos Balázs, a Samsung Magyarország alelnöke mellett Balogh Petya, a Baconsult alapítója idén is csatlakozik.
„A jövő vállalataként elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a következő generáció felkészüljön a technológia által vezérelt jövőre. Törekszünk arra, hogy támogassuk a fiatalokat kreatív problémamegoldásban annak érdekében, hogy felfedezéseikkel mindenki számára jobb jövőt építsenek – mondta el Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. – A stratégiai gondolkodás, a fenntarthatósági szemlélet elsajátítása és a konstruktív problémamegoldás mind olyan képességek, amelyek elengedhetetlenek a folyamatosan változó világban való érvényesüléshez. A kihívás során eltökélt szándékunk olyan, valóban hasznos, folyamatosan bővíthető mentális és fizikai eszköztárat biztosítani a programban résztvevőknek, amellyel most és a jövőben is el tudnak igazodni a technológiát középpontba állító világban.”
Bővebb információ és a pályázat részletes leírása az Edisonkids és a Samsung weboldalán érhető el.