Család

A legkeresettebb játékok és a kütyümánia

Minden ötödik gyermek okostelefon- vagy tablettulajdonos, utóbbit ráadásul minden második esetben már hétéves koruk előtt megkapják a kicsik – derült ki egy online felmérésből.

A kütyüktől való függőség jellemzően kisiskolás korban alakul ki, de a megvonás már akár 1-2 éves korú gyermekek esetében is feszültséget szít a családokban. Karácsony közeledtével sok szülő voksol ugyanakkor a hagyományos játékokra: különösen népszerűek ilyenkor a többszemélyes és interaktív, illetve kézügyességet fejlesztő játékok. Sok magyar szülő lepi meg okoskészülékkel gyermekeit: saját okostelefonnal és tablettel a kicsik egyötöde rendelkezik, előbbit minden második esetben 8 és 12 éves koruk között, utóbbit pedig még ennél is korábban, 7 éves korukig kapják meg. A friss, online kutatásából az is kiderült, hogy a megkérdezett családok közel 10 százalékánál a gyermekek 12 éves korukra már mindkét kütyüt birtokolják.

Az elektronikai eszközöktől való függőség is leginkább a 8-12 éves korosztályt érinti, mintegy kétharmaduk rendszeresen játszik laptopon, tableten, asztali számítógépen és okostelefonon, egyharmaduk pedig játékkonzolokon is. Nem maradnak le a kisiskolások sem: az 5-7 évesek 60 százaléka kapcsolódik ki mobiltelefon segítségével, de közel 50 százalékuk használja a laptopot és a tabletet is erre a célra. A legtöbben napi szinten játszanak a kütyükkel: a 8 évesnél idősebbek 60 százaléka napi fél-két órát, míg az ennél fiatalabbak 80 százaléka legfeljebb egy órát tölt ilyen jellegű kikapcsolódással. „Láthatóan egyre fiatalabbakat szippant be a kütyüvilág, megnyugtató eredmény azonban, hogy a 3 éven aluli gyermekek zöme egyáltalán nem vagy csak néhány percet játszik hasonló készülékekkel – árnyalta a képet Bognár Ákos, a cég igazgatója. – A most felnövő generáció életében persze fontos, hogy otthonosan mozogjon a technika világában, ugyanakkor azt tanácsoljuk a szülőknek, hogy érdemes szabályozniuk azt, hogy a kicsi mennyit és mivel játszhat a tableten, okostelefonon.”

 

A felmérésből kiderült, hogy a családok felénél okozott már fejfájást a szülőknek, ha gyermeküket nem engedték tablettel, okostelefonnal vagy más kütyüvel babrálni. Főként a 3 évesnél idősebbek reklamálnak emiatt, de már az 1-2 évesek egyharmadánál is előfordult hiszti ilyen okból. „Egyáltalán nem szerencsés ez a tendencia, ráadásul nemcsak a szóban forgó eszközökkel, hanem a televízióval is számolnunk kell. Minél idősebbek a gyermekek, annál több időt vesznek el ezek a készülékek a szabadidejükből, nem véletlen, hogy sok sikeres játék tévés vetélkedők vagy mesék alapján született” – mondta el Bognár Ákos.

A felmérés szerint a hagyományos játékok legintenzívebben az 1-4 évesek életében vannak jelen: ebben a korban még akár napi 3 óránál tovább is le lehet kötni így a figyelmüket, a 12 évnél idősebbek fele viszont még fél órát sem szán hasonló tevékenységre. „A gyermek fejlődésében pedig az egyik legfontosabb tevékenység éppen a játék, ezen keresztül tanulja meg a szabályokat, az alkalmazkodást, a figyelmet, így fedezi fel a környezetét, illetve megtanulja, hogy hogyan kell viselkedni, mi helyes és mi nem” – emelte ki Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke. „Jó hír, hogy karácsonykor sok szülő éppen olyan meglepetést keres, ami segíti a kicsik fejlődését: idén is jelentősen megnőtt az érdeklődés a többszemélyes és az interaktív, valamint a kézügyességet fejlesztő játékok iránt.

Legkeresettebb játékok a karácsonyi időszakban

1.    Mágikus Jinn - A varázslatos gondolatolvasó

2.    Jancsi és Juliska - A torkoskodó társasjáték

3.    Találd ki? Extra - elektronikus kiadás

4.    150 db gumi karkötőhöz + medálok

5.    Barbie: Csillogó-villogó sellő

6.    Csillámos hajékkő stúdió

7.    Villámválasz társasjáték

8.    Glitza csillám tetkó

9.    Bogyó és Babóca: Furfangos párosító kártyajáték

10.  Gazdálkodj okosan - Régi játék új pénzekkel

 
Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás